Yalı Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, 247.Sokak ~ Kocaali/SAKARYA
0 264 812 52 30 - 0 541 953 50 53
bilgi@eksiogluaparthotel.com
Book Now
Maden Deresi (Trekking)
Home > Maden Deresi (Trekking)

selalekucuk

adenvadi1

DSC_5169

DSC_5312

DSC_5411

DSC_5425

DSC_5450

selale

selale1

selalekucuk

adenvadi1

Maden Deresi (Trekking)

Maden Deresi’ne gidiş sadece Sakarya’nın Kocaali İlçesi’nin Küçük Karasu Köyü’nden. Köyün girişindeki tabela sizi yönlendiriyor. Yol sapaktan 9 km sonra şelaleden önceki son alabalık tesislerinde bitiyor. Asfalt yol sizi 2 alabalık ve piknik alanı tesisinde getiriyor. Yol üzerinde başka tabela yok. Bundan sonar yürüyüş yolu başlıyor.

Şelaleye iki şekilde ulaşılabilir. Biri dere içinden, diğeri dağlara oyulmuş, dereden yer yer 100 metreye ulaşan yükseklikteki kanallardan. Ben giderken kanalları tercih ettim. Dönerkende dereden döndüm. Gidiş dönüş yaklaşık 4 km kadar.

Maden Deresi; yaklaşık 150 yıldır kullanılmayan madenlere su taşımak için yapılan setle oluşmuş. Yapılış tarihini bilmiyorum. Setin önünden alınan su dağlara oyulmuş kanalla taşınıyor madenlere. Kanallar bazan kayalara oyulmuş tünellerden geçiyor. Kanaldan ulaşım biraz zor. Yükseklik korkusu olan ve yürüyüş malzemeleri olmayanlar için riskli. Tüneller 50 cm ile 1 metre arasında yüksekliğe sahip. 3 tünel geçişi var. Uzunlukları sanırım 50 ile 150 metre arasında. Tavanı genelde sivri kaya. Kanal içi yıllardır kullanılmadığından mille dolmuş. Ama tünellerde tahliye için açılmış oyuklardan görünen manzara eşsiz.

Kanalın sonunda şelaleye ulaşılıyor. Her nekadar insane eliyle yapılmış setle oluşmuş bir şelale olsada görmeye değer. Şelalenin döküldüğü yerde yazın sıcağında buz gibi suda yüzmek harika. Dönerken saatimi kabettiğimi fark etsem bile değerdi. Şelalenin döküldüğü yerden fotoğraf çekmekse büyük bir keyif…

Dönüş yolunda dereden daha rahat dönebiliyorsunuz. Ama kışın derenin yükselmesiyle kenardaki patikayı kullanmak gerek. Dere sonderece temiz.

Tesislerden sonra yaklaşık 1.5 saat sürdü şelaleye ulaşmam. Dönerken 45 dakika. Alabalık restaurantına geldiğmide kurumak için dinlenirken tertemiz kaynak suyundan yapılmış çayı içerken, çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim.

Yönünüzü mutlaka Sakarya Karasu’ya veya Kocaali’ye çevirip, Maden Deresi’ni ve şelalesini görün.

Yazı : Murat Sezer